Szanowni Państwo!

Prezentujemy plakaty dotyczące kampanii społecznej pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowanej przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie internetowej (link poniżej lub poprzez kod QR). Przypominamy, że w każdej niepokojącej sytuacji warto reagować – zapytać o pomoc specjalistę (psychologa szkolnego/przedszkolnego, pracownika MOPS, dzielnicowego) lub zadzwonić na bezpłatny i całodobowy numer telefonu zaufania 116 111 (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) lub 800 12 12 12. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka można zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, można też złożyć zawiadomienie na najbliższym komisariacie lub bezpośrednio do Prokuratury czy Sądu Rodzinnego (tzw. wgląd w sytuację rodzinną) właściwych dla miejsca zamieszkania osoby pokrzywdzonej.

Od 1 lutego we Wrocławiu działa Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji NON LICET (we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę), placówka świadcząca kompleksową pomoc psychologiczną, psychiatryczną, prawną i medyczną dzieciom i rodzinom pokrzywdzonym przemocą, w tym przemocą na tle seksualnym; jak również konsultacje dla osób podejrzewających nieprawidłowe zachowania wobec dzieci. Pomocy można szukać też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej.

Nie wybaczysz sobie