Drodzy Rodzice , w ramach projektu Zdrowo i sportowo, w którym nasze przedszkole bierze udział,  udostępniamy Panstwu ważne informacje dotyczące wad postawy u dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Jak uniknąć wad postawy?
Uniknięcie wad postawy u dzieci jest ważne dla ich zdrowia i komfortu. Oto kilka sposobów, jakie można podjąć, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy u dzieci:

1. Zachęć do aktywności fizycznej: Regularna aktywność fizyczna, takie jak zabawa na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, pływanie, jogging czy ćwiczenia ogólnorozwojowe, pomaga w utrzymaniu mocnych mięśni i elastyczności kręgosłupa.
2. Sprawdź ergonomię: Upewnij się, że dziecko ma właściwe krzesło i biurko do nauki i dobrej jakości materac do snu. Dla starszych dzieci ważne jest, aby mieli wygodne miejsce do nauki i korzystali z komputera czy tabletu w odpowiedniej pozycji.
3. Zadbaj o plecak: Kupuj plecaki odpowiednich rozmiarów i zachęć dziecko do noszenia ich na obu ramiach, z regulacją pasków na szerokość i długość. Niech nie noszą zbyt dużego obciążenia w plecaku.
4. Ćwicz postawę: Ucz dziecko, jak utrzymywać prawidłową postawę, siedząc lub stojąc. Zachęć je, aby trzymało plecy prosto, ramiona opuszczone i brzuch napięty.
5. Monitoruj czas przed ekranem: Ogranicz ilość czasu spędzanego przed telewizorem, komputerem i innymi urządzeniami elektronicznymi. Długotrwałe skupianie wzroku na ekranach może wpływać na postawę.
6. Regularne badania lekarskie: Regularne wizyty u pediatry mogą pomóc w wykryciu problemów z postawą na wczesnym etapie i skorygowaniu ich, jeśli to konieczne